Resident Conference Schedule 2020-2021

Note: Please submit written assignments via email by 9:30pm Tuesday evening prior to the corresponding conference unless otherwise directed

Other Important Dates:
Fellowship Match Dates Aug-Nov Link
ACEP Oct
In-Training Exam – Feb
CORD Mar
PEM Mar
AAEM Apr
Essentials of EM May
SAEM May
Resident Retreat May TBA, 2021

Academic Year 2019-2020 Click Here

_________________________________
June 9th –
 8am – 9am Simulation Lab – (Bahar, Plasencia & Skea)
8am – 9am Study Group  
09:00 – 10:30: M&M (Yousuf)
10:30 – 13:00: Oral Board Day

Homework Assignment: EM Coach – Thoracic
x15 Questions
x1 Readings: Pulmonary Infections
x1 Lecture: Pulmonary Trauma
_________________________________
June 16th –
 8am – 9am Simulation Lab – (Kamat, Siegel, & Budri)
8am – 9am Study Group 
09:00 – 09:30: Resident 1 (Majumdar)
09:30 – 10:00: Resident 2 (Stahl)
10:00 – 10:30: Resident 3 (Naydich)
10:30 – 11:00: Resident 4 (Yousuf)
11:00 – 11:30: Resident 5 (Carter)
11:30 – 12:00: Resident 6 (Obaseki)
12:00 – 12:30: Resident 7 (Pierre)
12:30 – 13:00 Resident 8 (Minhas)
Homework Assignment: EM Coach – Abdominal Disorders
x15 Questions
x1 Readings: Stomach, Hepatitis/Infectious Diseases of Liver
x1 Lecture: Pancreas
_________________________________
June 23rd –
Graduation Day
HW assignment:
_________________________________
June 30th –
 8am – 9am Simulation Lab- (Buchel, Bermek, & Rin)
8am – 9am Study Group – 
9am – 10am: M&M ( )
10am – 10:30am: Peds Topic
10:30 – 11am: Core Content Lecture
11am – 11:30am: Core Content Lecture
11:30-12:00pm: Targeted Core Content ROSH Review
12noon – 1pm: Foundations Cases
HW assignment:
Journal Club: Dopamine vs Norepinephrine – In conference or May 4th evening off-site (Minhas, Skea, Naidoo)

Journal Club: Vitamin C Thiamine for Sepsis – In conference or June 8th evening off-site (Obaseki, Kamat)Previous Conferences

_________________________________
July 1st 2020 – Gastro-intestinal

9am – 10am M&M (Rauscher)
10am – 10:30am US Presentation (Rutz)/ then Break
10:30am – 11:30am GI Appendicitis Diverticulitis Obstruction Mesenteric Ischemia (Vu)
11:30am – 12noon PD Administrative Updates (Alexander)
12noon – 1pm –> Foundations Cases 83, 109 (Vu, Alexander)
_________________________________
Journal Club: Racial Disparities in the Clinical Practice of EM – In conference or July 7th off-site (Majumdar, Skea)
July 8th – Gastro-intestinal
9am – 10am M&M: Cases from the Community (Vu)
10am – 10:30am Journal Club (Majumdar & Skea)
10:30am – 11am Peds Half Hour or Special Topic (Vu)
11am – 12noon Upper GI Bleed, Lower GI Bleed, Hepatic Disorders (Vu)
12noon – 1pm Foundations Cases 27, 75 (Kessel, Grewal)
_________________________________
July 15th – Gastro-intestinal
9am – 10am Anorectal Disorders (Dr. Jacob Eisdorfer – Guest Lecturer)
10am – 1pm M&M (Skea)
11am – 12noon  Foundations 7, 39 ( Alexander , Morrison  )
12noon – 1pm Peds Guest Lecturer – Muli-system Inflammatory Syndrome (Saleh)
Written Assignment:
_________________________________
July 22nd – GI / Endocrine & Metabolic Disorders
9am – 10am Covid-19 Management Overview (Dr. Udevbulu)
10am – 11am SART Refresher (Dr. K. Johnson)
11am – 1pm Resident Wellness Rockway Beach (Resident & Core Faculty)
Written Assignment: Rosh Questions (Please see your accounts)
–> Rescheduled – M&M (Rin) to Sept 2nd
–> AKA, DKA, HHS
–> Foundations 81, 239
_________________________________
July 29th – Gastro-intestinal
          8am – 9am SIM Lab  (Obaseki, Otoo, Ahmed)
9am – 10am M&M (Minhas )
10am – 1pm SART Oral Board Cases – Foundations 12, 37, 83, 109 (Judkins, Grewal, Morrison, Vu)
Rescheduled –> SART Forms Talk – Aug 19th?
–> Bariatric Surgery Complications – Aug 5th
_________________________________
August 5th – Endocrine & Metabolic Disorders
          8am – 9am SIM Lab (Pierre, Rauscher, Buchel)
9am – 10am M&M (Carter)
10am – 12noon Thyroid Emergencies and Adrenal Insufficiency (Dr. Paras)
12noon – 1pm Bariatric Surgery Emergencies (Dr. Hufford)
Rescheduled –> Bariatric Surgery Complications – ?
_________________________________
August 12th – Endocrine & Metabolic Disorders
9am – 10am M&M (Stahl)
10am – 11am Congenital Heart Disease and Pediatric Trauma (Dr. Frosso Adamakos – Guest Lecturer)
11am – 12noon Journal Club (Pierre, Otoo)
12noon – 1pm Foundations Cases 237, 239 ( )
Readings: [Tintinalli- Fluids and Electrolytes]
Written Assignment: Journal Club Quiz Assessment
–> Reschedule – Fluids and Electrolytes: Hyperkalemia, Hypokalemia, Hypernatremia, Hyponatremia
_________________________________
August 19th – Endocrine & Metabolic Disorders / Resuscitation
          8am – 9am Simulation Lab (Obaseki, Otoo, Rickman)
9am – 10am M&M (Naydich)
10am – 10:30am US Presentation (Pierre)/ then Break
10:30am – 11am Peds Half Hour (Alexander)
11am – 12noon Fluid and Blood Resuscitation / Electrolyte Disorders – Potassium, Sodium (Alexander)
12noon – 1pm Foundations Cases 313, 314 ( )
–> Rescheduled Mechanical Ventilation, Difficult Airway
_________________________________
August 26th – Resuscitation
          8am – 9am Simulation Lab (Minhas, Rauscher, Siegel)
9am – 9:30am US Presentation (Rauscher)
9:30am – 11am Acid – Base Disorders (Alexander)
11am – 12noon HIV and Hep C Screening (FOCUS Project) (Alexis Fields)
12noon – 1pm Neurogenic, Cardiogenic, and Septic Shock ( ) or Foundations Cases 84, 250 ( )
Optional Readings: [Tintinalli – Allergy and Anaphylaxis]
Written Assignment: EM Coach assignment – please see your account
_________________________________
September 2nd – Toxicology
          8am – 9am Simulation Lab (Majumdar, Naidoo, Kamat)
9am – 10am Physiology of Critically Ill Pregnant Patients (Dr. Abdul-Moniem – Guest Lecturer)
10am – 11am M&M (Rin)
11am – 12noon Psychiatric Emergencies (Jones)
12noon – 1pm Journal Club: Balanced Solution vs Saline for Non-critically Ill Emergency Patients
(Rauscher, Bermek, Rickman)
–> Rescheduled – Antidepressants and Serotonin Syndrome / Antipsychotics and NMS
_________________________________
September 9th – Toxicology
          8am – 9am Simulation Lab (Carter, Skea, Asare)
9am – 10am M&M (Bermek)
10am –  11am SART Documentation (Johnson)
11am – 12noon Beta-blockers and Calcium Channel Blockers / Digitalis (Judkins)
12noon – 12:30pm US Presentation (Majumdar)/ then Break
12:30 – 1pm Narcan In-service (Alexander)
Optional Readings: [Tintinalli Chapter 201 – Pesticides]
Written Assignment: Rosh Review Questions (Please See Your Account)
_________________________________
September 16th – Miscellaneous
          8am – 9am Simulation Lab (Yousuf, Bermek, Mahoozi)
9am – 10am M&M (Pierre)
10am – 12noon Medical Documentation (Ms. Lawson, more)
12noon – 1pm Medical Legal Presentation (Professor Kahn)
Readings:
Written Assignment: Rosh Review Questions (Please See Your Account)
Reschedule – Opioids and Toxic Alcohols / Irons, Metals, and Metalloids
_________________________________
September 23rd – Toxicology
          8am – 9am Simulation Lab (Plasencia, Skea, Pierre)
9am – 10am M&M (Obaseki)
10am – 10:30am US Presentation (Naidoo)/ then Break
10:30am – 11am Special Topic (Vu)
11am – 1pm  Opioids and Toxic Alcohols/ Psilocybin Mushroom (Vu)
Optional Readings:
Written Assignment:
Rescheduled – Foundations Cases 319, 249
_________________________________
September 30th – Toxicology
          8am – 9am Simulation Lab (Asare, Budri, Obaseki)
9am – 10am M&M (Yousuf)
10am – 10:30am US Presentation (Obaseki)/ then Break
10:30am – 11am Special Topic (Vu)
11am – 1pm Anticonvulsants and Lithium / Acetaminophen and Aspirin (Vu)
Written Assignment:
___________________________________
October 7th – Procedure Day
9am – 1pm EKGs (Vu); Ultrasound LP (Grewal); Soft Tissue US (Kessel); Pericardiocentesis (Carter); Thoracostomy (Morrison); Transvenous Pacing (Alexander); Cricothyroidotomy (Jones)
__________________________________________
October 14th –
8am – 12n Virtual ACEP Career Day

_____________________________________________
October 21st –  Conference in Prospect Park 
9am – 10am Toxicology (Jones)
10:30am – 11am Journal Club: Transfuse Hgb 7 vs 9 in septic shock (Stahl, Naidoo, Bannet)
11am – noon Job Searching and Life Post Residency (Alexander)
_______________________________________________________
October 28th – 18th All NYC EM Conference
________________________________________________________
November 4th – 
9am – 1pm Mock In-service Exam
______________________________________________________
Novemeber 11th –
9am – 10am M&M ( )
10am – 10:30am US Presentation or EKG/Image of the Week or Wellness ( )/ then Break
10:30am – 11am Peds Half Hour or Journal Club ( )
11am – 12noon Lecture 1 / Lecture 2 ( )
12noon – 1pm Foundations Cases or Lecture 3 / 4 ( )
Readings:
Written Assignment:
_________________________________________________
November 18th –
9am – 10am M&M ( )
10am – 10:30am US Presentation or EKG/Image of the Week or Wellness ( )/ then Break
10:30am – 11am Peds Half Hour or Journal Club ( )
11am – 12noon Lecture 1 / Lecture 2 ( )
12noon – 1pm Foundations Cases or Lecture 3 / 4 ( )
Readings:
Written Assignment:
                                                                          
November 25th – Trauma
          8am – 9am Simulation Lab- (Plascencia, Budri, Pierre)
9am – 10am Escape Room (Judkins)
10am – 11am Escape Room / Break(Judkins)
11am – 12noon High Yield Toxicology (Lugassy)
12noon – 1pm Medicare for All (Lugassy)
_________________________________
December 2nd – Ophthalmology, OMFS, ENT
8am – 9am Simulation Lab- (Asare, Rin, Minhas)
9am – 10am M&M (Rutz)
10am – 10:30am US Presentation: US Guided Subclavian’s (Rin)
10:30am – 11am Journal Club: Lytics for Submassive PE (Budri, Asare, Ahmed)
11am – 12noon Oral Maxillofacial Trauma: An Overview (Collins)
12noon – 1pm MDW Study (Ness)
_________________________________
December 9th – Ophthamology, OMFS, ENT
8am – 9am Simulation Lab- (Buchel, Rutz, Stahl)
9am – 10am M&M (Minhas)
10am – 10:30am US Presentation: RV Dilation in Cardiac Arrest / Break (Budri)
10:30am – 11am Journal Club: Central Line Location Complications(Naydich, Buchel, Siegel)
11am12noon The Painful Red Eye (Holcomb)
12noon – 1pm Stress and Burnout: Inoculation and Management (Bednarski)
________________________________________________________________________________
December 16th 
8am – 9am Simulation Lab- (Ahmed, Otoo, Naydich)
9am – 1030am M&M (Alexander)​
1030am – 11amMSE (Alexander)
11am – 1pmCovid Updates (Alexander)
_________________________________
December 23rd
          9am – 1p  ITE self study review and mock ITE exam (EM Coach)
_________________________________
December 23rd
          9am – 1p  ITE self study review and mock ITE exam (EM Coach)
_____________________________________________________________________
December 30th
           9am – 1p  ITE self study review and mock ITE exam (EM Coach)
_________________________________
January 6th – Renal, GU
8am – 9am Simulation Lab- (Kamat, Skea, Carter)
9am – 10am M&M (Rin)
10am – 11am Pyelonephritis and Urolithiasis (Bui)
11am – 12noon UTI and Male GU (Faour)
12noon – 1pm In Service Board Review Session (Shah)
Readings: Chapter 91: Urinary Tract Infections and Hematuria, Chapter 92: Acute Urinary Retention, Chapter 93: Male Genital Problem

Written Assignment:

______________________________________________________________

January 13th – Renal, GU
8am – 9am Simulation Lab- (Siegel, Bermek, Majumdar)
9am – 10am M&M (Ahmed)
10am –  11am Electrolytes (Sherazi)
11am – 12noon GU Trauma (Morrison)
12noon – 12:30pm HW Question Review (Morrison)
          12:30pm – 1pm Program Administration (Alexander)
________________________________
Journal Club: High Sensitivity Troponin for MI– In conference  (Majumdar, Rutz, Rin)
January 20th – OBGYN
          8am – 9am Simulation Lab- (Muhoozi, Otoo, Pierre)
9am – 10am PD Hour (Alexander)
10am – 10:30am US Presentation: Early Systolic Notch PE (Rutz)
10:30am – 11am OB/GYN Core Content Lecture / OBGYN ITE Rosh Prep & Bizz Buzz (Morrison)
12noon – 1pm ITE General Review (Morrison)
Readings:  [https://foundationsem.com/obstetrics-gynecology/]

Written Assignment:   EMCoach – Questions and Videos

________________________________________________________________________
January 27th – OBGYN
          8am – 9am Simulation Lab- (Plasencia, Budri, Obaseki)
9am – 10am M&M (Rickman)
10am – 10:30am US Presentation: Upper Extremity DVT (Otoo)
10:30am – 11:30am Vaginal Bleeding in Pregnancy (Holcomb)
11:30noon – 1pm ITE General Review / Bizz Buzz / OBGYN ITE Rosh Prep (Kessel, Jassal)
Readings:  [Chapter 99: Comorbid Disorders in Pregnancy] [Chapter 100: Maternal Emergencies After 20 Weeks of Pregnancy and in the Peripartum Period] [Chapter 101: Emergency Delivery]

Written Assignment:

– 20 questions: Consider repeats reenforcement – per EMCoach these will be what you missed last week/areas you are weak at.

– 1 article: Labor & Delivery

– 1 20 min video: OB/GYN infections – this will shore up some areas we didnt hit last week.

Readings:  [https://foundationsem.com/obstetrics-gynecology/]
________________________________________________________
February 3rd – OBGYN
          8am – 9am Simulation Lab- (Rickman, Skea, Yousuf)
9am – 2pm Triborough Board Review

Tri-Borough Combined Conference 2021
9:00 Introduction
9:05 – 9:20 Trauma Dr. Dorian Alexander, Brookdale Hospital
9:20 – 9:35 HEENT Dr. Annette Visconti, NYP-BMH Hospital
9:35 – 9:50 Procedures Dr. Dorian Alexander, Brookdale Hospital
9:50-10:00 Break
10:00 – 10:15 OB/GYN – Dr. Shorok Hassan Staten Island University Hospital
10:15 – 10:30 Environmental – Dr. Molly Williams Environmental Brooklyn Hospital
10:30 – 10:45 Pulmonary – Dr. Meredith Jones, Brookdale Hospital
10:45-10:55 – Break
10:55 -11:15 Orthopedics Dr. Billy Caputo Staten Island University Hospital
11:15 – 11:30 Pharmacology Dr. Marvin Mempin NYP Queens
11:30 – 11:45 Toxicology Dr. Mitch Bellis NYP-BMH Hospital
11:45-12:10 Lunch
12:10-12:25 Gastrointestinal Dr. Steven Simon Brooklyn Hospital
12:25-12:40 Pediatric Dr. Sheena Punnapuzha Brooklyn Hospital
12:40-12:55 Neurology Dr. Nao Yoneda NYP Queens Hospital
12:55-1:05 Break
1:05-1:20 Cardiology Dr. Miriam Stone, NYP-BMH Hospital
1:20-1:35 Endocrine/Metabolic Dr. Anita Lui NYP Queens Hospital
1:35-1:50 Ophthalmology Dr.Ketan Patel Brooklyn Hospital

February 10th – Heme/Onc
8am – 9am Simulation Lab- (Bahar, Rauscher, Carter)
9:00 – 10:00: M&M (Plasencia)
10:00 – 10:30: US Presentation: Advanced Knobology (Carter)
10:30 – 11:00: 30min Core Content: Heme/Onc Emergencies 1 – bleeding diathesis, stasis/oncologic emergencies (Faour)
11:00 – 11:30: Targeted Core Content ROSH Review (Morrison)
11:30 – 12:00: 30min Core Content Lecture: Sickle Cell Disease (K Johnson)
12:00 – 1:00: Kahoots Heme/Onc Review (Morrison)
Homework Assignment: EM Coach – Heme/Onc
• x15 Questions
• x1 Reading: Hemostatic Disorders
• x1 Lecture: Red Blood Cell Disorders
________________________________________________________
February 17th – Heme/Onc
8am – 9am Simulation Lab- (Ama, Naidoo, Pierre)
9:00  – 12n: ITE Review (Bui, Kessel, Diab, Sohwardy, Grewal)
12:n – 1:00: Rosh Review (Jones)
Homework Assignment: EM Coach Heme/Onc Review
• x15 Questions
• x2 Readings: Oncologic Emergencies, White Blood Cell Disorders
• x1 Lecture: Blood Transfusion
__________________________________________________________
Template
9am – 10am M&M ( )
10am – 10:30am US Presentation or EKG/Image of the Week or Wellness ( )/ then Break
10:30am – 11am Peds Half Hour or Journal Club ( )
11am – 12noon Lecture 1 / Lecture 2 ( )
12noon – 1pm Foundations Cases or Lecture 3 / 4 ( )
_________________________________
February 24th –
Anticipated In-Training Exam Date
_________________________________
March 3rd – Hematology & Oncology 
          8am – 9am Simulation Lab- (Ahmed, Rin, Stahl)
9am – 10am M&M (Minhas)
10am – 10:30am Peds Oncology (Alexander)
10:30am – 11am 30min Core Content: Heme/Onc Emergencies: Tumor Lysis, Blast crisis (Holcomb)
11am – 11:30am 30min Core Content: Transfusion indications & reactions, Hemophilias (Shah)
11:30am – 12noon Targeted Core Content ROSH Review (Jones)
12noon – 1pm Foundations Cases (Alexander, Jones)
Readings:
Homework Assignment: EM Coach Heme/Onc Review

  • x15 Questions
  • x2 Readings: Oncologic Emergencies, White Blood Cell Disorders
  • x1 Lecture: Blood Transfusion
_______________________________________________________________________________
March 10th – Resuscitation 
          8am – 9am Simulation Lab- (Kamat, Rutz, Naydich)
9am – 10am M&M (Bermek)
10am – 10:30am Peds half hour; Neonatal Resuscitation – (Alexander)
10:30am – 11am 30min Core Content: RSI, Difficult Airway (Jassal)
11am – 11:30am Targeted Core Content ROSH Review (Morrison)
11:30 – 12:30pm 30min Core Content Lecture: Vent Management (Alexander)
12:30 – 1:00pm Kahoots Bizz Buzz Review Core Content (Morrison)
Readings:
Homework Assignment: EM Coach – Procedural Skills (Airway, Vent Management)
  • x15 Questions
  • x1 Readings: Airway
  • x1 Lecture: Vent Management
_________________________________
March 17th – Resuscitation
          8am – 9am SIM Lab – (Buchel, Bermek, Obaseki)
9am – 10am M&M (Carter)
10am – 10:30am Journal Club: Andexanet for Xa Anti-coagulation Reversal–  (Carter, Plasencia)
10:30am – 11am 30min Core Content Lecture: Septic Shock (Faour)
11am – 11:30am 30min Core Content Lecture: Cardiogenic Shock (Kessel)
11:30am – 12noon Targeted Core Content ROSH Review (Jones)
          12noon –  1pm Foundation Cases (Kessel, Faour)
Readings:
Homework Assignment: EM Coach – Procedural Skills (General Resuscitation)

  • x15 Questions 
  • x1 Readings: General Resuscitation
  • x1 Lecture: Cardiopulmonary Resuscitation
_________________________________
March 24th – ALLNYCEM
8am – 9am Virtual Foundation Cases – (Siegel, Rauscher, Stahl)
ABCs:
Beyond the Basics
830am –  1230pm
_____________________________________
_________________________________
March 31th – Resuscitation 
          8am – 9am Simulation Lab- (Plasencia, Budri, Yousuf)
9am – 10am M&M (Minhas)
10:00 – 10:30: Peds Resuscitation – (Alexander)
10:30 – 11:00: Core Content Lecture – Hemorrhagic Shock (Grewal)
11:00 – 11:30: Core Content Lecture – Anaphylactic Shock (Jones)
11:30 – 12:00: Targeted Core Content ROSH Review (Alexander)
12:00 – 1:00: Kahoots Bizz Buzz Review (Alexander)
Homework Assignment: EM Coach – Procedural Skills (Cardiopulmonary Resuscitation & Acute pain)

  • x15 Questions 
  • x1 Readings: Cardiopulmonary Resuscitation
  • x1 Lecture: Acute Pain Management
____________________________________________
April 7th – Cardiovascular 
          8am – 9am Simulation Lab- (Muhoozi, Skea, Minhas)
9am – 10am: M&M (Otoo)
10am – 10:30am: Core Content Lecture – ACS (Faour)
10:30am – 11am: EKGs ACS equivalents (Jones)
11am – 11:30am: Core Content Lecture – PCI, Post MI Complications (Bui)
11:30am – 12:00n: Targeted Core Content ROSH Review (Jones)
          12:00n – 1:00pm: Foundations Cases (Carter, Naydich)
Readings:
Written Assignment:
______________________________________
April 14th – Cardiovascular
          8am – 9am Simulation Lab- (Rickman, Otoo, Majumdar)
9am – 10am M&M (Skea)
10am – 10:30am: Ventilator Management (Alexander)
10:30am – 11am: Core Content Lecture – Tachyarrythmias (Mbaidjol)
          11:00am – 11:30am: Core Content Lecture – Bradyarrythmias (Holcomb)
11:30am – 12noon: Targeted Core Content ROSH Review (Morrison)
12noon – 1:00pm: Kahoots Bizz Buzz Review (Morrison, Gowtham)
HW assignment: EM Coach Cardiovascular
x15 Questions
x1 Readings: Bradycardic Dysarrythmias
x1 Lecture: Tachycardic Dysarrythmias
_________________________________
April 21st – Cardiovascular
          8:00 – 9:00: Simulation Lab- (Pourshariati, Rauscher, Carter)
8:00 – 13:00: Mt Sinai Ultrasound Symposium 
HW assignment: EMCoach
_________________________________
April 28th – Cardiovascular
          8am – 9am Simulation Lab- (Ahmed, Naidoo, Minhas)
         09:00 – 11:00: Neonatal Resuscitation (Dr Mascoll-Robertson and Dr Ericksen)
         11:00 – 12:00: M&M (Rauscher
         12:00 – 12:15: Social Work Document In-service
         12:15 – 13:00: Foundations Cases (Carter, Minhas, Naydich, Stahl, Majumdar)
Homework Assignment:  Rosh Review
_________________________________
Journal Club: Low Dose TPA for CVA – In conference  (Ibbad, Pierre, Otoo)
May 5th – Conference in the Park
            8am – 9am Simulation Lab- NO SIM
            8am – 9am Study Group (Alexander)
            Topics: EKG review; Journal ClubLow Dose TPA for CVA –  (Ibbad, Pierre, Otoo)

Homework Assignment: EM Coach – Cardiovascular
x15 Questions
x1 Readings: Cardiac Inflammation
x1 Lecture: Cardiopulmonary Arrest

_________________________________
May 12th 
8am – 9am Simulation Lab- (Asare, Rutz, Naydich)09:00 – 10:00: M&M (Buchel)
10:00 – 10:30: EKGs (Alexander)
10:30 – 11:00: Endocarditis & Valvular Disorders (Kessel)
11:00 – 11:30: Implanted Devices (Grewal)
11:30 – 12:00: Targeted Core Content ROSH Review (Morrison)
12:00 – 1:00: Kahoots Bizz Buzz Review (Morrison)

Homework Assignment: EM Coach – Cardiovascular
x15 Questions
x1 Readings: Arterial Vascular Disorders
x2 Lecture: Venous Vascular Disorders, Pulmonary Embolism (Thoracic Section)

_________________________________
May 19th – Residency Retreat
_________________________________________________
May 26th – NYC Battle of the Boroughs
         8am – 9am Simulation Lab- (Siegel, Otoo, Naydich)
         8am – 9am Study Group (Morrison)
8am – 12pm: NYC Battle of the Boroughs 2021: Lecture Competition
                                Please click the link below to join the webinar:
                                Passcode: Battle
Homework Assignment: EM Coach – Thoracic
x15 Questions
x1 Readings: NOACSs and Reversal
x1 Lecture: Acute Noncardiogenic Pulmonary Edema
_________________________________
June 2nd –
          8am – 9am Simulation Lab – (Buchel, Bermek, Stahl)
         8am – 9am Study Group  
09:00 – 10:00: M&M (Yousuf)
10:00 – 13:00: Procedure Day
Homework Assignment: EM Coach – Thoracic
x15 Questions
x1 Readings: Restrictive Lung Disease
x1 Lecture: Obstructive Lung Disease
________________________________
Future Journal Clubs (first)
Obaseki
Pierre
Majumdar
Otoo
Skea
Naidoo
Future US Presentations 2019-20 overdue:
Rutz
Obaseki
Otoo
Rauscher
Pierre
Majumdar
Bermek
Naidoo
2020-21:
Rauscher 8/24-9/20
Skea 9/21-10/18
Rin, Buchel(v1) 10/19-11/15
Budri, Ahmed(v2) 11/16-12/13
Rutz 12/14-1/10
Muhoozi 1/11-2/7
Pourshariati, Bermek 2/8-3/7
Kamat 3/8-4/4
Rickman 4/5-5/2
Naidoo, Otoo, Asare 5/3-5/30
Siegel 5/31-6/27
List of Rescheduled Topics
– AKA, DKA, HHS
– Foundations 81, 239
– Fluids and Electrolytes (–Aug 19th)
– Mechanical Ventilation, Difficult Airway